Fashion İşlemleri

 • taş enzim yıkama
 • Denim Yıkama

  Ön yıkaması yapılmış ve yıkama sürecinden geçip kurutulmuş denim ürünlere uygulanan beyazlatma işlemidir. Ürünler şişme robotlara giydirilerek kumaş yüzeyinde oluşabilecek izler önlenmeye çalışılır. Şişme robotlara giydirilen ürünlere istenilen efekte göre uygun oranda potasyum permanganat uygulanır. Uuygulama boya tabancasıyla yapılırsa "sprey kimyasal" fırça ile uygulanırsa "fırça kimyasal" denilir.
  LOKAL BIYIK : Yıkama işlemi bitirilmiş; kurutulmuş ürünlere. Potasyum permanganat ve tint boyalarla bölgesel olarak uygulanan bıyık şeklidir.
 • taş enzim yıkama
 • Destroy - Krinkıl

  Destroy (Yıpratma) : Denim ürünlerde istenilen bölgeye uygulanan aşırı yıpratma veya yırtma uygulamasına denir. Bu uygulama denim mamul ham halde iken yapılır.

  Krinkıl : Ürün üzerinde istenilen bölgeye istenen özellikteki kırıştırma efektinin özel kimyasallarla yüksek sıcaklıktaki fırında fikse edilerek uygulanması işlemine denir. Uygulama sonrası üründe kırışıklık - krinkıl efekti elde edilir. Ürün tekrar yıkansa dahi bu efekt kaybolmaz.
 • taş enzim yıkama
 • Lokal Tint - Zımpara

  Lokal Tint : Yıkama işlemi bitirilmiş; kurutulmuş ürünlere. Potasyum permanganat ve tint boyalarla bölgesel olarak uygulanan boyama işlemidir.

  Zımpara : Denim ürünlere kullanılmış görünümü sağlamak ve yıpratarak değişik efektler elde etmek için, değişik niteliklerde su zımparalarıyla denim ürün üzerinde uygulanan yıpratma işlemine denir. Bu uygulama denim mamul ham halde iken yapılır.
 • taş enzim yıkama
 • Reçine

  Uygulama denim mamul ham halde iken yapılır. Ürün şişme robotlara alınıp üzerine reçine ve fikse ettirici diğer kimyasallar uygulanır. Yüksek sıcaklıktaki fırında belirli bir müddet bekletilip reçine sıvısının kumaşa fikse edilmesi sağlanır. Bu uygulamadaki amaç ürün zemininde elde edilecek parlaklık efektini yakalamak, kumaşın daha ağır ve kaygan olmasını sağlamaktır.
 • taş enzim yıkama
 • Bıyık - Eskitme

  Bıyık : Denim ürünlerde istenilen bölgeye su zımparasıyla uygulanan düz veya dalgalı, uzun ya da kısa çizgilere denir. Bu uygulama denim mamul ham halde iken yapılır.

  Eskitme : Denim ürünlerde istenilen bölgeye uygulanan ve uygulandığı bölgeyi kullanımdan dolayı yıpranmış görünümü vermeyi sağlayan işlemdir. Pantolonlarda genellikle paçalarda, cep ağızlarında bu uygulama gerçekleştirilmektedir. Bu uygulama denim mamul ham halde iken yapılır.
 • taş enzim yıkama
 • Tint Kılçık - Ütü İzi

  Kılçık : Bu uygulama denim mamul ham halde iken yapılır. İstenilen bölgeye bu uygulama için tasarlanmış olan makine ile plastik kılçıklar zımbalanır. Uygulamadaki amaç zımbalanan bölgelerin yıkama esnasında uygulanan yıkama efektini almamasını sağlamaktır. Yıkama sonrası bu kılçıklar alındığında üründe yandaki resimde görülen efekt elde edilmiş olur.

  Ütü İzi : Bu uygulama denim mamul ham halde iken yapılır. Ütü izi bırakılmış efekti elde edilmiş olur.
Tem Tekstil yıkama çeşikleri, fashion işlemleri tekstil yıkama şeşileri tekstil fashion işlemleri
Yıkanacak ürünün ne tür bir yıkamaya tabi tutulacağı şu özelliklerine bakılarak tespit edinilir: Ürünün cinsi, istenen görüntünün ve tutumun nasıl olacağı, mamulün yıkama işlemlerine dayanıklılığı, kumaşın türü gibi ana kriterlere bakılır. Denim ürünlerin yıkanması işlemi oldukça zor ve deneyim gerektiren aşamalardan oluşur. Bu konuda yapılan araştırmalar ve deneyler sonrasında ortaya çıkan formüller, yıkanan kumaşlardan farklı renk ve etkiler elde edilmesini sağlar. Biz burada başlıca yıkama çeşitlerini inceleyeceğiz. DEVAM
Tem Tekstil 2012 tüm hakları saklıdır
Web Tasarım
web tasarım hizmetleri, e-ticaret, eticaret, kurumsal kimlik oluşturma